słuchacz idealny podcast

Po co mi ten podcast?” – zapewne niejeden raz zadawałeś sobie to pytanie. Zwłaszcza jeżeli efekty Twoich działań nie pojawiają się z dnia na dzień, a odsłuchy kolejnych odcinków rosną w żółwim tempie. Pytanie brzmi, czy kierujesz swoje treści do właściwego odbiorcy? Czy przygotowujesz nagrania, które są dla niego przydatne? I czy w ogóle wiesz, kim jest Twój słuchacz idealny? Dzisiaj opowiem Ci o tym, dlaczego warto go bliżej poznać.

W co drugim odcinku „Biznesowych Potyczek Językowych” próbuję pokazać Ci, dlaczego warto nagrywać podcast, o czym w nim mówić, gdzie promować, w jaki sposób budować swoją opowieść biznesową i do tego utrzymywać wysoką motywację do tworzenia kolejnych treści. I tak dalej, i tak dalej. Tymczasem warto również porozmawiać o drugiej stronie tego podcastowego duetu, czyli o Twoich odbiorcach.

Czy wiesz, kim są? Co robią? Gdzie i kiedy słuchają Twojej audycji? A może nigdy nie zastanawiałeś się nad tym, kim jest Twój słuchacz idealny? Zróbmy to razem!

SŁUCHACZ IDEALNY – CZY I DLACZEGO TRZEBA GO SZUKAĆ?

słuchacz idealny wing person

Kiedy półtora roku temu zaczynałam planować działania w mojej firmie, sporo czasu poświęciłam na research, analizę rynku i doprecyzowanie, kim jest mój idealny klient. Oczywiście ta wizja ewoluowała z czasem i nadal zmienia się pod wpływem wszelkich doświadczeń, które zdobywam każdego dnia pracy na swoim. Niemniej, określiłam, z kim chcę pracować, a raczej – z kim nie chcę. Podobnie jak przez wiele miesięcy przekonywałam się, które zadania sprawiają mi satysfakcję i czuję się w nich jak ryba w wodzie, a które wywołują niechęć, frustrację i stres.

Natomiast jeśli chodzi o podcast, nie od początku wiedziałam, do kogo chcę kierować swoje odcinki. Możliwości było tak wiele! W końcu moje grono odbiorców to między innymi osoby, które:

 • poszukują pracy w języku obcym,
 • pracują z zagranicznym klientem,
 • tworzą treści w języku obcym,
 • planują nawiązać współpracę z klientami z zagranicy,
 • potrzebują wsparcia w tworzeniu treści do mediów społecznościowych w wielu językach.

Co więcej, to tylko jedna z gałęzi mojego biznesu, bo przecież Wing Person to nie tylko tłumaczenia, copywriting i praca z językiem obcym, ale również produkcja podcastów, transkrypcja i promocja materiałów audio w sieci.

Zanim więc na dobre określiłam, w jaki sposób podcast ma wspierać moją markę i o czym w nim opowiadać, musiałam podjąć decyzję do kogo będę mówić, czyje potrzeby zaspokajać i jakie problemy rozwiązywać.

Bo w centrum Twojego podcastu nie jesteś wyłącznie Ty i Twoja firma – mimo że o tym właśnie opowiadasz. Prawdziwym sercem Twojej audycji są Twoi słuchacze.

Podobnie jak w przypadku każdego innego medium, jednym z głównych celów Twoich działań jest zaspokojenie potrzeb Twojego klienta. Podcast bez słuchaczy po prostu nie istnieje.

Dlatego też tak ważne jest, żeby ustalić, do kogo będziesz kierował swoje treści. O tym, w jaki sposób to zrobić, opowiadam szerzej w mojej książce „Podcast w biznesie”.

SŁUCHACZ IDEALNY – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

podcast słuchacz

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, doskonale wiesz, jak ważne jest szczegółowe określenie, kim jest odbiorca Twoich usług. Znaczenie ma tak naprawdę wszystko:

 • skąd pochodzi,
 • ile ma lat,
 • czym się zajmuje,
 • jakie ma potrzeby,
 • co lubi,
 • czego unika,
 • w czym i jak możesz mu pomóc?

Z podcastem jest niemal tak samo – oprócz powyższych kwestii, warto ustalić, między innymi, gdzie i kiedy słucha, jakie tematy go interesują i dlaczego? Wyobraź sobie, kim jest, jak wygląda, co robi w ciągu dnia. I w jakich warunkach ma czas na to, aby sięgnąć po Twój podcast. Co go przekona, żeby to zrobić?

Dużo pytań, prawda? Ale uwierz mi, warto dokładnie odrobić tę lekcję.

SŁUCHACZ IDEALNY – DLACZEGO WARTO GO POZNAĆ?

słuchacz ambasador marki

Gdy już określisz swojego wymarzonego odbiorcę, nawiążesz z nim bliższą relację i sprawisz, że pokocha kontakt z Tobą i Twoim podcastem, zyskasz nie tylko wiernego słuchacza, ale również zaangażowanego ambasadora Twojej marki, który:

 • będzie obserwował Cię w mediach społecznościowych i komentował Twoje treści,
 • zwiększy Twoje zasięgi i podbije statystyki,
 • wysłucha Cię i zapewni informację zwrotną, jeśli o nią poprosisz (albo i nie ;)),
 • zachęci innych do zapoznania się z Twoim podcastem,
 • chętniej skorzysta z Twoich usług i poleci je innym,
 • podzieli się swoimi sukcesami i chętnie uczci Twoje,
 • wesprze w chwilach zwątpienia, ponieważ traktuje Cię jak kogoś, kogo dobrze zna i szanuje.

I oczywiście, to wszystko nie wydarzy się z dnia na dzień, ale jest warte każdej minuty nagrania. Bo słuchacz idealny to nie tylko Twój klient, ale również wirtualny przyjaciel, na którego szacunek i zaufanie warto zapracować. To długofalowa relacja, której zakres i korzyści mogą przerosnąć Twoje oczekiwania. I tego Ci życzę 🙂

Więcej na temat odbiorcy piszę w mojej książce „Podcast w biznesie”. Jeżeli chcesz się przekonać, co jeszcze w niej znajdziesz, przygotowałam dla Ciebie bezpłatny fragment. Łap i przekonaj się, czy podcast to Twoja bajka!


podcast agnieszka papaj-żołyńska

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli myślisz o własnym podcaście, zamów moją książkę „Podcast w biznesie”! Dołącz też do grupy FB „Podcast w biznesie – grupa wsparcia dla podcasterów”.

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo wsparcia w prowadzeniu social mediów – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. SPOŁECZNOŚĆ WOKÓŁ PODCASTU – JAK NAWIĄZAĆ BLISKĄ RELACJĘ ZE SŁUCHACZAMI? - Wing Person - Podcasty, Transkrypcja, Montaż Podcastów, Tłumaczenia - […] poprzednim odcinku podcastu opowiadałam Ci o tym, jak stworzyć personę Twojego idealnego słuchacza. Zastanawialiśmy się między innymi nad […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM