z języczkiem czy bez wing person

Kiedy spotyka się dwóch lingwistów i pasjonatów tłumaczeń literackich, taki podcast nie będzie trwał 5 minut. Ba! Raczej nie zmieści się też w jednej godzinie. Ale zapewniam Cię, że ta rozmowa nie będzie Ci się dłużyć! Lubisz języki obce? Myślisz o pracy w szkole językowej? A może marzy Ci się kariera tłumacza? Bądź zwyczajnie pragniesz wreszcie opanować ten upiorny język obcy? Jesteś w dobrym miejscu! Wysłuchaj rozmowy, do której zaprosił mnie Mateusz Stasica – przedsiębiorca, językowy praktyk i właściciel szkoły PLA School, w której naucza, według autorskiej metodyki i filozofii działania! Przekonaj się, jak lepiej działać w obecnych czasach – Z Języczkiem czy Bez!

Jak mówi mój współrozmówca, gdy do rozmowy zasiądą dwie osoby branży językowej – flow jest nie do zatrzymania i nie do skorygowania. I chociaż trzymaliśmy się pewnych ram, a ja starałam się w miarę konkretnie odpowiadać na pytania, które przygotował Mateusz, to i tak parę razy zahaczyliśmy o mniej tłoczne uliczki, żeby nie powiedzieć, zaułki 😉

Jedno mogę Wam obiecać, ta rozmowa zawiera mnóstwo ciekawostek i mega inspirujących, których nie wyczerpuje lista pytań, którą otrzymałam od gospodarza podcastu Z Języczkiem czy Bez! Gotowi na językowe flow? To zaczynamy!

 

Z JĘZYCZKIEM CZY BEZ – O CZYM ROZMAWIALIŚMY

z języczkiem czy bez podróże

Ta rozmowa to świetny materiał nie tylko dla osób z branży, ale dla każdego, kto pasjonuje się językami obcymi i w jakikolwiek sposób wiąże z nimi swoją przyszłość. Być może chcesz pracować jako tłumacz, albo marzysz o podróżach do odległych krajów? A może język jest Ci potrzebny w innej branży, aby pogłębić wiedzę i nawiązać nowe kontakty biznesowe? Sprawdź, w jaki sposób nasza rozmowa pomoże Ci ruszyć z miejsca!

Oto pytania, które zadał mi Mateusz:

  • Opowiedz o sobie i o tym czym się zajmujesz – ale też, dlaczego to robisz?
  • Podcast w Biznesie – komu pomagasz?
  • Podcast w języku obcym – czy i kiedy warto go nagrywać?
  • Jakie znasz języki i jak się ich uczyłaś?
  • Jak dużą rolę odgrywają języki obce w Twoim życiu, nie tylko zawodowym?
  • Jaką widzisz wartość w językach, której nie zauważamy?
  • Czy zmieniłabyś coś w edukacji publicznej, gdybyś została Ministrem Edukacji?
  • Jak komunikują biznesmeni i jakie są ich potrzeby językowe? Masz dla nich porady?
  • Blokada językowa – skąd się bierze i jak z nią walczyć?
  • Motywacja do nauki języka – jak utrzymać ją w ryzach?
  • Jak uczyć się języka w warunkach codziennych?
  • Przyszłość języka rosyjskiego – jakie są Twoje predykcje?
  • Błędy w nauce języka – dlaczego warto je popełniać?
  • Najczęstsze błędy, które popełniamy w nauce języków.
  • Porażki i wychodzenie ze strefy komfortu: Jaka jest Twoja największa wtopa, pomyłka, gafa? – i jakie masz wnioski?
  • Podziel się Twoimi 5 interesującymi słówkami i dlaczego one?

Uwierz mi, te pytania nie wyczerpują tematu, ogromu wiedzy i wskazówek, którymi podzieliliśmy się z odbiorcami. Blokada językowa, edukacja, przyszłość języka rosyjskiego – myślę, że warto posłuchać samemu! 🙂

A jeśli chcesz poznać moje top słówka z różnych języków, koniecznie zajrzyj na blog Mateusza i przekonaj się sam(a)!

 

Z JĘZYCZKIEM CZY BEZ – O GOSPODARZU

mateusz stasica wing person

Kiedy Mateusz zaproponował mi wspólny odcinek, odpowiedź mogła być tylko jedna! I mimo że jestem introwertyczką, i obawiam się rozmów z nieznajomymi 😉 – w tym przypadku nie miałam wątpliwości, że temat „zażre”. Wystarczyło spojrzeć na BIO Mateusza, aby przekonać się, że odnajdziemy wspólny język!

Co Mateusz pisze o sobie?

Nazywam się Mateusz Stasica i jestem językowym praktykiem, twórcą własnego systemu nauczania (to już nie tylko „metoda”) oraz przedsiębiorcą. Od ponad 6 lat prowadzę swoją szkołę PLA School, w której nauczamy według mojej filozofii działania. A ta opiera się o doniesienia naukowe z zakresu neurolingwistyki, psycholingwistyki, psychologii itp.

 

W skrócie: koniec z XVIII wiecznym podejściem panującym do tej pory w szkołach. Nowa jakość! Najchętniej zaorałbym edukację publiczną i zbudował wszystko od nowa. Po cichu wierzę, że do takich głębokich reform (chociaż pośrednio) doprowadzę.

Mateusz jest praktykiem – uwielbia działać! I to nie tylko w biznesie, ale i w życiu prywatnym. Interesuje się zdrowym trybem życia i ziołolecznictwem. Lubi ruch i gdy dużo się dzieje, dlatego nie pogardzi dobrą imprezą ze znajomymi. Ubóstwia podróże, które realizuje w trybie „im więcej, tym lepiej”.

Uważa, że podróże ogromnie kształcą. Rozwijają umysł, kreatywność, szlifują kompetencje miękkie. Wyjazdy zagraniczne otworzyły mu oczy na wiele spraw, dlatego potrafi lepiej pojąć, o co tak naprawdę chodzi w komunikacji.

Jak sam mówi:

Myślę, że nie ma języków bez podróży. Język nie istnieje bez kultury, bez ludzi.

I tutaj również się zgadzamy! 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *