biznesowa samoocena wing person

Same to sobie robimy. Ciśniemy, ciśniemy, ciśniemy, żeby założyć firmę, uwolnić się z etatu, zbudować swoje mini imperium. A kiedy już to zrobimy… zaczynamy w siebie wątpić. Bo nie mamy wystarczającej wiedzy, kompetencji, przebojowości. Bo inni działają szybciej, z rozmachem, skuteczniej. Znasz to? Wystartowałaś jak burza, a potem dopadł Cię syndrom oszusta, a klątwa wiedzy blokuje przed działaniem? Dziś zdradzę Ci 4 sposoby, jak sobie radzić, kiedy biznesowa samoocena pikuje niczym sokół wędrowny.

Pierwszy raz zwątpiłam w siebie na samym początku. Miałam 3 klientów, złożyłam wypowiedzenie i oblał mnie zimny pot. Mimo że przez niemal pół roku szykowałam się na ten krok, w ogóle nie czułam się na niego gotowa. Być może dlatego te pierwsze współprace nie przetrwały próby czasu, a moja biznesowa samoocena ledwie utrzymywała się na powierzchni.

Zabrakło mi:

 • asertywności,
 • granic,
 • doświadczenia,
 • wiary we własne umiejętności.

Drugi raz podważyłam własne kompetencje przed wydaniem mojej książki „Podcast w biznesie”. A w sumie już nawet podczas pisania. Panicznie bałam się przesłać ją do recenzentów, bo zwyczajnie wydawało mi się, że nie ma w niej nic odkrywczego.

W obydwu tych wydarzeniach nie miałam racji, ale mimo to moje poczucie własnej wartości i samoocena były tak niskie, że sama sabotowałam swój produkt. Bo jak inni mieli w niego uwierzyć, skoro ja sama miałam z tym problem?

 

BIZNESOWA SAMOOCENA – JAK NAD NIĄ PRACOWAĆ

biznesowa samoocena jak nad nią pracować

Na swojej biznesowej ścieżce znalazłam wiele wspierających osób, które pokazały mi, jak pracować nad sobą i uwierzyć w siebie, swoje umiejętności i produkty. Mam wrażenie, że te osoby widzą we mnie więcej, niż ja sama.

Dlatego dziś chcę Ci powiedzieć, że ja wierzę w Ciebie! I Ty też powinnaś!

A co robić, kiedy zwątpisz? Oto moje 4 wskazówki:

 1. Nie porównuj się do innych, porównuj się do siebie sprzed roku, dwóch czy nawet kilku miesięcy.
 2. Korzystaj ze wsparcia osób, które są tam, gdzie chcesz być, ale znów – nie porównuj się do nich.
 3. Znajdź grupę wsparcia na tym samym poziomie zaawansowania (np. mastermind).
 4. W krytycznym momencie wracaj do swoich wartości! Przypominaj sobie, dlaczego postanowiłaś spróbować swoich sił na swoim? Moich powodów było mnóstwo!

Moje wartości to:

 • rozwój
 • rodzina
 • wsparcie
 • szacunek
 • osiąganie
 • pokora

A poza tym chciałam:

 • sama decydować o swoim planie dnia,
 • mieć wpływ na kierunek mojej kariery,
 • uczyć się nowych rzeczy i wrócić do pasji ze studiów,
 • rozwijać się i pracować na własnych zasadach,
 • mieć więcej czasu dla rodziny,
 • czuć, że mam w sobie moc, żeby sięgać po swoje marzenia.

Pamiętaj, że nie wszystko musisz mieć od razu. Własny biznes to nie Pendolino, które mknie bezkolizyjnie z punktu A do B. Życie przedsiębiorcy znacznie bardziej przypomina podróż koleją regionalną – musisz zaliczyć wszystkie pomniejsze stacje, zanim dowiezie Cię do celu.

Po drodze możesz spotkać wiele niespodzianek, punktów zwrotnych czy nieoczekiwanych zmian w rozkładzie jazdy. I każda podróż jest inna, nawet jeśli zdawałoby się, że wybierasz tę samą trasę.

BIZNESOWA SAMOOCENA – ZBUDUJ JĄ ZE MNĄ I DOSKONALE NIEDOSKONAŁYMI

książka biznesowa wing person

 

Te i inne doświadczenia opisuję w moim rozdziale czwartego tomu książki „Doskonale niedoskonali”, której premiera odbędzie się już w najbliższy wtorek, 8 marca.

Dlaczego postanowiłam podzielić się moją historią? Aby pokazać Ci, że się da. Że można działać i pracować w zgodzie ze sobą, nie zważając na nasze błędy, potknięcia czy niedoskonałości.

A poza tym, książka biznesowa to również świetny wyróżnik dla Twojej marki.

Dlaczego? Bo dzięki książce:

 • dzielisz się wiedzą,
 • inspirujesz innych do zmiany,
 • wzmacniasz wizerunek eksperta,
 • masz namacalny produkt,
 • zyskujesz dochód pasywny.

A do tego wygląda mega profesjonalnie na zdjęciach i po ludzku cieszy! 😉

ZAPROSZENIE NA PREMIERĘ

 

doskonale niedoskonali

Jedną z moich książek już znasz – to moje kompleksowe narzędzie dla podcasterów, „Podcast w biznesie”! Natomiast już we wtorek 8 marca ukaże się druga! Znajdziesz w niej inspirujące historie o odwadze, pokonywaniu własnych przekonań i budowaniu poczucia wartości.

Dziękuję Agacie Limanówce, pomysłodawczyni projektu, za zaproszenie do projektu „Doskonale Niedoskonali”! Poprzedni tom wspierałam z backstage’u, w czwartym jestem na okładce!

Świętuj tę premierę razem ze mną! Dołącz do nas 8 marca o 19:00 podczas premiery IV tomu naszej książki!

ZAPISZ SIĘ TUTAJ!

This image has an empty alt attribute; its file name is Kopia-Ogólny-–-Podróżniczy-Blog-Tytul-iPhone-Uklad-1024x1024.png

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli myślisz o własnym podcaście, to zamów moją książkę „Podcast w biznesie”! Dołącz też do grupy FB „Podcast w biznesie – grupa wsparcia dla podcasterów”.

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo wsparcia w prowadzeniu social mediów – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM