świadomy lider

Swój pierwszy zespół rozwaliłam od środka. I długo nie mogłam zrozumieć, co się właściwie wydarzyło. Ale ta lekcja była mi potrzebna, dlatego dziś chcę się nią z Tobą podzielić. Jesteś liderem? Kierujesz zespołem? A czy Twój styl zarządzania odpowiada obecnym potrzebom pracowników? Czy wiesz, jak zadbać o to, aby każdemu członkowi zespołu chciało się codziennie wstawać do pracy? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów, aby to osiągnąć!

Ten koszmar trwał kilka miesięcy, ale jego skutki skumulowały się w ciągu tygodnia.

Tak mogę podsumować sytuację, która przydarzyła mi się, gdy byłam początkującą team leaderką. Miałam świetny, zaangażowany zespół, wzorcowe procedury i plan na każdą sytuację. Znałam odpowiedź na każde pytanie, które kierowały do mnie moje pracownice. I wydawało mi się, że wszystko jest pod kontrolą.

Do momentu aż pewnego dnia wszystkie trzy złożyły wypowiedzenie.

Co się wydarzyło? – spytasz. Wówczas nie miałam pojęcia. Żyłam w przekonaniu, że zapewniłam im wszystko, czego potrzebowały do pracy. Ale to, co w mojej ocenie było wystarczające, w rzeczywistości stanowiło tylko wierzchołek góry lodowej.

 

ŚWIADOMY LIDER ZNA SWÓJ ZESPÓŁ

świadomy lider zaangażowany zespół

Dziś, gdy mam w zanadrzu narzędzie, jakim jest DISC D3 nawet bez testu mogę stwierdzić, co się zadziało. Otóż zespół, który na zewnątrz wydawał się zaangażowany, w rzeczywistości rozmijał się w takich kwestiach jak role, potrzeby i wartości.

 • Te pierwsze nie były dobrze dopasowane.
 • Te drugie potraktowałam zbyt powierzchownie.
 • Na te trzecie patrzyłam przez pryzmat własnych przekonań.

W efekcie straciłam zespół, ale za to kolejny zbudowałam na solidnych fundamentach. Tak silnych, że większość osób pracuje w nim od ponad 5 lat.

Co możesz zrobić, aby nie popełnić moich błędów?

 

ZBUDUJ ZAANGAŻOWANY ZESPÓŁ I ZADBAJ O TE 5 ELEMENTÓW

lider zespół discd3

1. Poznaj i zrozum swoich pracowników

 

Pierwszym krokiem jest głębokie zrozumienie indywidualnych stylów komunikacji i pracy członków Twojego zespołu. Narzędzie DISC D3 pozwala nie tylko zidentyfikować cztery główne style osobowości (Dominujący, Wpływowy, Stabilny i Sumienny), ale też określić, jakie role mogą naturalnie pełnić w zespole. Ułatwia to dopasowanie zadań do naturalnych predyspozycji pracowników oraz efektywniejszą komunikację.

Przykład:

Wyobraź sobie, że obsadzisz na stanowisku wymagającym analitycznego myślenia osobę, która jest typowym wizjonerem – kreuje dziesiątki rewelacyjnych pomysłów, ale na widok tabelki w Excelu dostaje dreszczy. Czy taka osoba jest najlepsza do oceny ryzyka i potencjalnych zagrożeń, które wynikają z projektu? Niekoniecznie! I odwrotnie, analityk stworzy plan kampanii sprzedażowej, ale bardzo prawdopodobne, że jego pomysł będzie wtórny. I powstanie w ogromnych bólach.

2. Buduj zaangażowanie przez zaspokajanie potrzeb

Zaangażowany zespół to taki, który czuje, że firma rozumie i zaspokaja jego potrzeby. Jak je badać? Wypróbuj:

 • Regularne rozmowy jeden na jeden,
 • ankiety potrzeb,
 • sesje feedbackowe,
 • narzędzie DISC D3, które precyzyjnie określi, co motywuje Twoich pracowników.

Dlaczego to ważne?

Otóż regularne sesje feedbacku z wykorzystaniem wiedzy z raportu DISC D3 pozwalają dopasować komunikację i system motywacyjny do potrzeb każdego pracownika.

Jaki jest efekt? Znaczący wzrost satysfakcji i zaangażowania zespołu. To prowadzi nas do wniosku numer trzy:

 3. Stosuj indywidualne podejście do motywowania

Świadomy lider wie, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na motywowanie. DISC D3 pomaga dostosować strategie motywacyjne do indywidualnych preferencji pracowników, co zwiększa ich efektywność i satysfakcję z pracy.

Przykład:

Moim największym motywatorem jest wiedza i ekonomia. Jeżeli mam ciągły dostęp do nowych szkoleń i rozwoju kompetencji, a moja poduszka finansowa rośnie – nie czuję potrzeby, aby cokolwiek zmieniać.

 Jeśli natomiast zaoferujesz podwyżkę osobie, dla której największą potrzebą nie są finanse, a chęć wyrażania siebie czy wpływania na innych – na przykład przez udział w różnych wydarzeniach, czy konferencjach, gdzie może się wykazać – to nawet największe pieniądze jej nie zatrzymają. Bo to zwyczajnie nie motywuje jej do działania.

  role, wartości, motywacja

  4. Promuj zdrową kulturę feedbacku

   Kultura otwartego feedbacku jest kluczowa dla rozwoju osobistego i zawodowego pracowników. Świadomy lider zachęca do wzajemnych opinii i konstruktywnej krytyki, tworząc środowisko, w którym każdy czuje się wysłuchany i doceniany.

   Case study:

  W jednej z firm, w której byłam project managerką, wprowadziliśmy cotygodniowe spotkania feedbackowe, podczas których każdy może opowiedzieć, z czym się mierzy, wyrazić swoje opinie i sugestie. Pracownicy poczuli, że mają realny wpływ na projekt, co znacząco poprawiło ich zaangażowanie i spójność zespołu.

  5. Inwestuj w rozwój i świadomość własnych różnic

   Ostatnim, ale równie ważnym sposobem na zadbanie o swoją firmę, jest inwestycja w rozwój i edukację pracowników, zwłaszcza w kontekście tego, że ludzie są różni. Warsztaty z wykorzystaniem DISC D3, wskazanie:

  • jak komunikować się z innymi stylami,
  • jak podzielić zadania w projektach,
  • w jaki sposób motywować i udzielać feedbacku. 

  Te działania mogą zdziałać cuda, jeśli chodzi o budowanie silnego i efektywnego zespołu.

  Po co?

  Warsztaty komunikacyjne oparte na DISC D3 pomagają pracownikom lepiej rozumieć siebie nawzajem. Wiedzą, z czego wynikają ich różnice w podejściu do zadań i uczą się, jak usprawnić relacje. Pokazują też, w jakich obszarach mogą pojawiać się punkty zapalne i jak sobie z nimi radzić.

   

  PODSUMOWANIE

  zdrowy feedback firma

  Świadome przywództwo oparte na zrozumieniu i zaangażowaniu zespołu jest kluczem do sukcesu każdej organizacji. Wykorzystanie narzędzia DISC D3 w codziennej pracy pozwala na lepsze dopasowanie zadań, efektywniejszą komunikację i budowanie silnych, zmotywowanych zespołów.

  Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak DISC D3 może pomóc w rozwoju Twojej firmy i zespołu? Daj znać!  Chętnie opowiem Ci o tym, co zyskasz wdrażając DISC D3 w Twoim biznesie!

  0 komentarzy

  Wyślij komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *