redukcja szumów wing person podcast

Czy da się usunąć wiertarkę z podcastu? Jak nagrywać, gdy dzieci sąsiadów szaleją za ścianą? Z pomocą przychodzi redukcja szumów – efekt, który pozwoli Ci cieszyć się lepszym dźwiękiem i zadbać o komfort słuchaczy. Poznaj sprawdzone sposoby na usuwanie zbędnych hałasów z nagrania i dowiedz się, dlaczego warto to robić.

Twoja wiedza jest najważniejsza.

Liczy się to, co masz do powiedzenia.

Nikt nie opowie o Twojej marce tak, jak Ty.

Zapewne niejeden raz trafiłeś u mnie podobne zdania! Opowiadam o tym w podcaście, książce „Podcast w biznesie” oraz we wszystkich social mediach! I każde z tych zdań jest prawdziwe! Twoje doświadczenie i wskazówki są kluczowe. Tyle tylko, że odbiorcy muszą je USŁYSZEĆ!

 

REDUKCJA SZUMÓW – ZADBAJ O ŹRÓDŁA HAŁASU

hałas redukcja szumów

Prawda jest taka, że nie masz monopolu na wiedzę i przypuszczam, że wiele wskazówek słuchacz znajdzie gdzieś indziej. Owszem, nie w takiej formie, jak u Ciebie, ale jednak!

Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać nie tylko o wystrzałowe treści, ale również o JAKOŚĆ Twojego nagrania.

Bo nic tak bardzo nie uprzykrza słuchania, jak nieproszone dźwięki w tle:

  • wiatrak w laptopie,
  • ujadający pies,
  • sprzęty domowe/biurowe,
  • stukoty, trzaski itd.

W końcu odbiorca chce chłonąć od Ciebie wiedzę, prawda? A nie czuć się jak podczas sztormu na Atlantyku! I o ile jedno czy dwa stuknięcia, dźwięk SMS-a czy szczeknięcie psa nie zrobią na nim wrażenia, to permanentny szum w dłuższej perspektywie może zniechęcać. Zwłaszcza jeżeli u konkurencji tego nie ma!

Jak sobie z tym poradzić? Z pomocą przychodzi redukcja szumów!

 

REDUKCJA SZUMÓW – O CO W TYM CHODZI

audacity efekty wing person

O tym, jak przygotować domowe studio do nagrań, opowiadałam w innym odcinku podcastu! Natomiast dziś dwa słowa o tym, jak uratować odcinek, gdy już go nagraliśmy.

Redukcja szumów to funkcja pozwala oczyścić materiał z niepożądanych dźwięków otoczenia, w którym nagrywany był odcinek. W moim przypadku jest to na przykład szum lodówki i dystrybutora z wodą, które aktywnie wpływają na jakość odsłuchu.

Do wykonania redukcji wykorzystujemy fragment tła pomieszczenia, czyli pozornej ciszy, którą celowo rejestrujemy na początku naszego odcinka. Na jej podstawie program „odszumia” resztę nagrania.

Brzmi skomplikowanie? Nic bardziej mylnego! Oto trzy programy, w których w paru krokach zastosujesz ten efekt:
  • Audacity – redukcję znajdziesz w zakładce Efekty > Redukcja szumu. Wystarczy zaznaczyć fragment naszej ciszy, program ją zbada, a następnie oczyści całe nasze nagranie z niepożądanych dźwięków.
  • NS1 Noise Supressor – to świetna wtyczka od Waves, która pozwoli Ci wygłuszyć nawet wiertarkę! Za pomocą jednego suwaka ustawiasz, ile „szumu” trzeba wyciszyć. Pamiętaj jednak, że każde takie działanie usuwa też część rejestrów z Twojego głosu i może się on trochę zmienić.
  • Auphonic – to platforma online, która wykona całą pracę za Ciebie, wystarczy, że załadujesz odcinek, a program zbada go i ulepszy – jak za dotknięciem magicznej różdżki! W wersji podstawowej masz 2 godziny nagrań w miesiącu za darmo.

redukcja noise supressor nc1 

REDUKCJA SZUMU – PO CO TO WSZYSTKO?

Oczywiście, możesz uznać, że wiedza obroni się sama. Ale czy na pewno? Oto kilka powodów, dla których warto zadbać o lepszą jakość dźwięku:

  1. Lepsze zrozumienie – czysty dźwięk pomoże słuchaczom zrozumienie treści, które chcesz przekazać – nie będą się z Tobą męczyć. Bez szumów i zakłóceń słuchacze mogą bardziej skupić się na Twojej wiedzy i wartości, którą z niej wyciągają.
  2. Większy profesjonalizm – gdy Twoje nagrania brzmią dobrze, Twój podcast wydaje się bardziej profesjonalny. W końcu nie robisz go na odwal, a faktycznie budujesz w nim swoją markę – nie tylko za pomocą treści, ale i formy.
  3. Szersze audytorium – dobry dźwięk może być kluczowy dla odbiorców z niepełnosprawnościami słuchu.
  4. Przewaga nad konkurencją – szum fal na Atlantyku czy fachowa wiedza w jakościowej formie? Wybór jest prosty.
  5. Budowanie relacji – dobra treść jest kluczowa, ale dobra jakość dźwięku może pomóc w budowaniu lojalności słuchaczy. Kiedy Twój podcast brzmi dobrze, okazujesz szacunek swoim odbiorcom – w końcu dbasz o ich uszy! I chętniej będą do Ciebie wracać.

Jak widzisz, redukcja szumu w podcaście przekłada się na większą przystępność i profesjonalizm. Może to przyciągnąć nowych słuchaczy, a istniejący będą chętniej wracać do Twojego podcastu.

 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *