Ile planów zrealizowałaś w zeszłym roku? A z ilu musiałaś zrezygnować? I jak się z tym czujesz? Prokrastynacja dopada każdego przedsiębiorcę. Dziś opowiem Ci o tym, jak sobie z nią poradzić, nawet gdy jesteś introwertykiem. Jak działać mimo wyzwań, nie odkładać projektów, których się boisz i wreszcie – jak pozostać sobą, nawet gdy inni twierdzą, że nie jesteś taka, jak by chcieli? Poznaj historię o 3 wyzwaniach, z którymi zmierzyłam się w ubiegłym roku i przekonaj się, co z nich wynikło.
Rok temu dostałam od Karoliny magiczny notes. Zapisałam w nim, za co jestem wdzięczna i czego oczekuję od siebie i mojego biznesu w przyszłym roku.
Stworzyłam listę celów i planów:
- biznesowych,
- rozwojowych,
- finansowych,
- zdrowotnych,
- prywatnych.
Małym druczkiem dopisałam też swoje marzenia. Drobnym maczkiem, żeby przypadkiem nikt nie zobaczył. Czy wszystko zrealizowałam? Oczywiście, że nie! W końcu mój biznes też dopadła prokrastynacja. Ale wcale nie zamierzam się z tego powodu biczować.
Zrobiłam tyle, ile byłam w stanie, w zmiennych warunkach i z zasobami, którymi dysponowałam. Chcesz wiedzieć, co odkładałam i dlaczego? Zapraszam!
PROKRASTYNACJA – 3 PROJEKTY, KTÓRE CZEKAŁY NA SWÓJ CZAS
W ubiegłym roku moje życie zdominowały trzy projekty i każdy z nich wiązał się z pokonaniem licznych obaw i przekonań:
- Książka „Podcast w biznesie” – bałam się recenzentów, opinii innych podcasterów i opanował mnie syndrom oszusta.
- Tłumaczenie I tomu „Akademii Uroków” – bałam się, bo poprzednia współpraca z wydawnictwem zakończyła się ogromną frustracją.
- Operacja – bałam się zadbać o swoje zdrowie i odkładałam leczenie niemal na ostatnią chwilę.
Wszystkie te projekty wymagały ode mnie przepracowania pewnych rzeczy i uświadomienia sobie, co jest dla mnie naprawdę ważne. Ale zrobiłam to!
W jaki sposób? Jak ogarnąć te strachy, kiedy jesteś osobą, która najchętniej zawinęłaby się w koc i nie wychylała się stamtąd przez cały rok?
Oto moje sposoby:
- Planowanie
- Wpisanie do kalendarza
- Potraktowanie siebie przedmiotowo
- Metoda kija i marchewki
- Przepracowanie najgorszych scenariuszy
PROKRASTYNACJA A OPINIE INNYCH
Nieco trudniej jest poradzić, kiedy tym, co nas blokuje, nie są nasze obawy, ale krzywdzące opinie innych:
- „Wyjmij ten kij z tyłka”,
- „Poluzuj gumę”,
- „Nie przeżywaj”,
- „Nie rób z siebie ofiary”,
- „Na żartach się nie znasz”.
Znasz te zdania?
Nawet nie wiesz, ile razy słyszałam je od mniej czy bardziej bliskich mi osób. I chociaż od ponad dwóch lat pracuję nad asertywnością, pewnością siebie i własnymi przekonaniami, ten temat wraca jak bumerang.
A czy wiesz, co jest w tych zdaniach naprawdę istotne?
- Przyznanie na głos, że te zdania świadczą nie o mnie, a o osobie mówiącej,
- Zaufanie – jeżeli Ty ufasz sobie i stawiasz siebie na pierwszym miejscu, te zdania Cię nie dotkną
- Akceptacja – jestem sztywna, jestem nadwrażliwa, podchodzę do rzeczy poważnie, tak mam.
Gdyby wszyscy byli luźni i rozrywkowi, połowa projektów nie doszłaby do skutku, bo takie sztywniary jak ja, są potrzebne, aby zadawać niewygodne pytania i stać nad wszystkimi z batem, aż zrobią to, co mają do zrobienia. Dla każdego jest miejsce na tym świecie, ważne, aby wiedzieć, gdzie jest Twoje 😉
NA OKO DOBRE – PODCASTY DLA WOŚP
Na koniec chciałam Cię zaprosić na niesamowitą przygodę. Już w najbliższą niedzielę, 30 stycznia biorę udział w rewelacyjnej akcji Podcasty dla WOŚP, podczas której, my – podcasterzy wspieramy 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
W tym roku zbiórka przebiega pod hasłem najlepszych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. I w związku z tym nasze hasło brzmi „Na oko dobre — Podcasty dla WOŚP”
Zapamiętaj adres naszej skarbonki: siepomaga.pl/podcastydlawosp
A my widzimy się 30 stycznia podczas całodniowego streamu na żywo. Ja opowiem Ci o tym, czy podcast się opłaca i kto na nim skorzysta. Do zobaczenia!
Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.
Jeżeli myślisz o własnym podcaście, to zamów moją książkę „Podcast w biznesie”! Dołącz też do grupy FB „Podcast w biznesie – grupa wsparcia dla podcasterów”.
Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.
Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.
A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo wsparcia w prowadzeniu social mediów – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!
0 komentarzy