praca z samym sobą wing person disc

Wyobraź sobie zespół, w którym wszyscy są kreatywnymi wulkanami energii. Co i rusz wpadają na kolejne pomysły, snują odważne wizje i świetnie się przy tym bawią. Brzmi jak zespół marzeń? Być może. Bo praca z samym sobą to świetny sposób na zgrany team. Ale jest jedna pułapka, w którą bardzo łatwo wpaść. Chcesz wiedzieć jaka? Przekonaj się, jakie zagrożenia niesie praca z osobami o tym samym stylu działania.

Robimy to instynktownie – budując zespół, szukając podwykonawców, współpracowników czy członków zespołu, zazwyczaj wybieramy osoby o podobnym stylu myślenia

Dlaczego?

Ponieważ tak jest łatwiej! W końcu nie musisz nikomu tłumaczyć, dlaczego działasz w ten czy inny sposób! Macie takie same wartości, spojrzenie na pracę i wydawałoby się, że wszystko układa się idealnie.

Ale czy na pewno z korzyścią dla firmy, czy projektu?

 

PRACA Z SAMYM SOBĄ – DLACZEGO JEST TAKA WYGODNA?

praca z tym samym stylem wing person

O tym, jak zachowują się poszczególne style MaxieDISC, opowiadałam w innym odcinku podcastu. A nawet w kilku odcinkach:

  • Osoby czerwone lubią jasno określone cele, szybkie efekty i rywalizację.
  • Żółci stawiają na ludzi, kreatywne rozwiązania, energię i dobrą zabawę.
  • Osoby zielone cenią bezpieczeństwo, dobre relacje i sprawdzone rozwiązania.
  • Niebiescy dążą do perfekcji, skupiają się na szczegółach i jakości.

I oczywiście, każdy najlepiej czuje się w towarzystwie osób o tym samym stylu.

 Dlaczego? Ponieważ kierują nami te same wartości, cele i sposób działania. Tyle tylko, że to, co łatwe, nie zawsze jest korzystne dla Twojego biznesu. Zwłaszcza w przypadku pracy zespołowej.
 

PRACA Z SAMYM SOBĄ – POZNAJ ZAGROŻENIA

maxiedisc zespół

Praca z samym sobą, z osobami o tym samym stylu jest… wygodna. Nie musimy się krygować ani udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Czujemy, że nadajemy na tych samych falach i komunikacja nie sprawia nam większych problemów.

Pytanie brzmi, czy w ten sposób da się:

Niekoniecznie. A przynajmniej nie na dłuższą metę.

 Jakie są zagrożenia pracy wyłącznie z osobami o tym samym stylu?

Oto 5 największych problemów: 

  1. Ograniczony punkt widzenia – osoby o tym samym stylu myślenia mają tendencję do patrzenia na problemy i sytuacje z podobnej perspektywy, co może prowadzić do braku różnorodności i innowacyjnych rozwiązań. Przykład? Osoby żółte nie będą w stanie ocenić ryzyka, czy trzymać się ścisłego harmonogramu, a niebieskie utkną w szczegółach, tracąc z oczu cel działań.
  2. Konflikty na tle dominacji ­– wyobraź sobie zespół składający się wyłącznie z osób czerwonych! Nie chciałabym się w nim znaleźć! W sytuacji, gdy każda osoba ma podobny styl myślenia i doświadczenia, może pojawić się rywalizacja o uznanie i potwierdzenie własnej wyższości, co może prowadzić do poważnych konfliktów.
  3. Utrzymywanie status quo – osoby o tym samym stylu mogą mieć trudności w dostosowaniu się do zmieniających się sytuacji lub nowych wyzwań, co może prowadzić do stagnacji lub porażki. Na przykład typ zielony źle znosi zmiany i unika wychodzenia ze strefy komfortu. Jeżeli masz w zespole tylko takie osoby, zapomnij o dynamicznym rozwoju firmy.
  4. Brak empatii dla osób z zewnątrz – kiedy pracujesz wyłącznie z ludźmi o tym samym stylu, możesz odczuwać problemy w komunikacji z innymi „kolorami”. Pojawiają się trudności ze zrozumieniem ich punktu widzenia czy wczuciem się w ich sytuację.
  5. Brak rozwoju – jeżeli nie zderzamy ze sobą różnych perspektyw, umykają nam istotne aspekty projektu, usługi, produktu czy zarządzania firmą. Nie wspominając o tym, że osoby o danym stylu muszą wykonywać też zadania, które nie są dla nich komfortowe. Nie tylko hamuje to rozwój, ale też prowadzi do frustracji, stresu i wypalenia.

 

PRACA Z SAMYM SOBĄ – POSTAW NA RÓŻNORODNOŚĆ

zespół maxiedisc

Chcesz, żeby Twój projekt, kampania czy działania w firmie przynosiły efekty? Zbuduj zespół, który pomoże Ci to osiągnąć.

Jak to zrobić?

Postaw na różnorodność! Aby z sukcesem prowadzić firmę, potrzebujesz w niej wszystkich kolorów! Bo praca w zgodzie ze sobą to jedno, ale praca wyłącznie z osobami o tym samym stylu – chociaż z pozoru wygodna – nie pozwoli Ci się rozwijać.


Chcesz wiedzieć, jak zbudować taki zespół? Zapisz się na mój newsletter i odkrywaj wraz ze mną sekrety stylów MaxieDISC w Twojej firmie!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM