podcasty w języku obcym

Podcasty. Wszyscy ich słuchają, coraz więcej osób je nagrywa. I coraz więcej platform udostępnia je bezpłatnie. Spotify, Apple Podcasts, Spreaker, Podcast Addict to tylko niektóre aplikacje, w których znajdziesz morze wartościowych podcastowych treści. A, co najważniejsze, znajdziesz tam również podcasty w języku obcym. Co tak magicznego ma w sobie mikrofon, że nie potrafimy mu się oprzeć? Gdzie szukać zagranicznych podcastów w sieci? I przede wszystkim, dlaczego warto ich słuchać?

Pamiętam to jak dzisiaj. Dopiero wróciłam z Moskwy i musiałam na nowo przyzwyczaić się do polskiej rzeczywistości. Ostatni rok filologii rosyjskiej zbiegł się z drugim rokiem dziennikarstwa. I właśnie na tym drugim roku po raz pierwszy wpuścili nas do studia. Ba, nie tylko wpuścili, ale pozwolili co nieco podotykać 😉

Nigdy nie wierzyłam, że sprawdzę się w radiu. Nie mam przecież niskiego, głębokiego głosu a na samą myśl o wystąpieniach publicznych ręce zaczynają mi drżeć. A do tego w tamtych czasach byłam tak nieśmiała, że sam fakt, że usiadłam przed tym mikrofonem, był wielkim osiągnięciem.

Ale jak już usiadłam, to nie miałam ochoty wstawać.

Pierwsze kroki w nagrywaniu

nagranie i montaż podcastu

Moje pierwsze nagranie polegało na stworzeniu historii z użyciem trzech elementów: banana, kamienia i torebki. Po co? Żeby poczuć moc, która tkwi w słowach i dobrej opowieści.

I to był jeden z tych przełomowych momentów, w którym poczułam, że jestem we właściwym miejscu. Przez kolejne dwa lata doskonaliłam się w opowiadaniu historii, prowadząc wraz z mężem audycję Na miotle przez świat, którą część z Was może jeszcze pamiętać.

A potem zaczęłam szkolić się w montażu. Najpierw na studiach, potem na stażu w redakcji Radia Zachód. I wiecie co? Ta druga, techniczna strona fascynowała mnie jeszcze bardziej. I tak już zostało do dzisiaj.

Za co kocham podcasty

za co kocham podcasty

Uwielbiam tworzyć dobre historie i bawić się językiem, a w sumie trzema — polskim, angielskim i rosyjskim. Ale taką samą frajdę sprawia mi montaż, obróbka czy też tworzenie nowych materiałów na bazie jednego nagrania.

I właśnie za to pokochałam podcasty. Za możliwość łączenia w sobie tych wszystkich elementów w jedno:

  • zabawy słowem i różnymi językami,
  • nagrania i magii mikrofonu,
  • obróbki i montażu,
  • transkrypcji i redakcji.

A przede wszystkim za możliwość tworzenia wyjątkowych historii, w których największą wartość ma słowo. A jeśli może to być słowo w innym języku — niczego więcej mi nie potrzeba do szczęścia.

Dlaczego warto słuchać podcastów w języku obcym

dlaczego warto słuchać w języku obcym

Słuchanie podcastów w innym języku ma same zalety i chyba ani jednej wady. Może poza faktem, że pożerają mój czas. Co zyskujesz, dzięki regularnemu kontaktowi z językiem obcym w podcastowej formie?

  • Osłuchujesz się z językiem (i nie musisz wszystkiego rozumieć);
  • Poszerzasz zakres słownictwa z najróżniejszych dziedzin;
  • Spędzasz kreatywnie swój czas (idealne w drodze do pracy, na spacerze z psem czy podczas zakupów);
  • Możesz przebierać w dziesiątkach gatunków, i wybrać te, które lubisz lub w których czujesz się słabiej (możesz podszkolić słownictwo i wiedzę merytoryczną z tego zakresu);
  • Poznajesz realia różnych krajów i różne style podcastowania;
  • Samoistnie zapamiętujesz liczne słowa, frazy i konstrukcje.

Do czego wykorzystać podcasty w języku obcym

co możesz stworzyć z podcastu

Czy wiesz, ile wartościowych materiałów możesz przygotować ze swojego nagrania? Podpowiem Ci, całe mnóstwo! Bo podcast to nie tylko opowieść zamknięta w słowach. To również doskonałe źródło dla kolejnych inspirujących treści.

Co możesz zrobić z jednego odcinka?

  • Transkrypcję, ułatwiającą odbiorcom śledzenie nagrania;
  • Artykuł na Twoją stronę WWW;
  • Cytaty na Twitter czy Instagram;
  • Trailer do publikacji w Social Mediach;
  • Serię postów do wszystkich Twoich kanałów (fanpage, Instagram, Linkedin, grupa na FB);
  • Zmontowany podcast do publikacji na różnych platformach (Spotify, Apple Podcast, Spreaker, YouTube itp.).

I wiele, wiele więcej.

A jeśli do tego znasz inne języki, Twoja kreatywność nie ma granic!

Podcast w języku obcym — do czego go wykorzystać?

W formie podcastu w języku obcym możesz:

  • stworzyć ofertę dla klientów,
  • dzielić się wiedzą i budować pozycję eksperta,
  • pokazać swoje umiejętności (montaż, prezentacja produktu lub usługi, umiejętności językowe itd.),
  • zrobić transkrypcję, artykuły, posty, trailery, teasery i wiele innych materiałów, które pozwolą Ci być rozpoznawalnym nie tylko na rynku lokalnym.

Pamiętaj, że nagrania w innym języku, to przede wszystkim świetna zabawa i nauka w jednym! I dlatego zachęcam Cię, żebyś spróbował — zarówno słuchać, jak i nagrywać podcasty w języku obcym.

I nie przejmuj się, że nie wszystko rozumiesz. Na początku faktycznie może tak być. Ale im dłużej słuchasz, tym bardziej Twój umysł otwiera się na nowe doznania językowe, nowe dźwięki, akcenty, intonację czy manierę mówienia. Dlatego warto robić to regularnie.

A jeśli chciałbyś stworzyć taki podcast w języku obcym albo masz już gotowy produkt i szukasz wsparcia w postprodukcji – wiesz, gdzie mnie znaleźć 😉


podcast agnieszka papaj-żołyńska

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo Wirtualnej Asystentki – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. MIKROFON, PODCASTY I JĘZYKI – JAK TO SIĘ ZACZĘŁO? - Wing Person - Twoja dodatkowa para skrzydeł - […] tym, jak w ogóle zaczęła się moja przygoda z mikrofonem opowiadałam w odcinku o tym, dlaczego warto słuchać podcastów…
  2. JAK WYKORZYSTAĆ PODCAST DO NAUKI JĘZYKÓW OBCYCH - Wing Person - Twoja dodatkowa para skrzydeł - […] są zalety słuchania podcastów w języku obcym? Opowiadałam o tym w jednym z poprzednich odcinków Biznesowych Potyczek Językowych. Jeżeli…
  3. TRANSKRYPCJA PODCASTÓW W JĘZYKU OBCYM - Wing Person - Twoja dodatkowa para skrzydeł - […] opowiadałam w poprzednim odcinku, podcasty to obecnie jedna z najlepszych form przekazywania wiedzy. Możemy je publikować na wielu […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM