grupy dla podcasterów wing person

W sieci znajdziesz mnóstwo przestrzeni dla miłośników podcastów – i to zarówno dla wyjadaczy, jak i dla żółtodziobów. Jak jednak spośród tych licznych grup wyłuskać miejsce, które będzie idealne dla Ciebie? Gdzie szukać inspiracji i odpowiedzi na nurtujące pytania? I w końcu, jak dopasować grupę do poziomu, na którym jesteś? Śpieszę z pomocą. Dziś zaprezentuję Ci moje ulubione grupy dla podcasterów i zdradzę, dlaczego warto je śledzić.

Kiedy zaczęłam zgłębiać tajniki podcastowego świata, byłam nieco oszołomiona. Przyznaję, że jako osobę z natury skrupulatną i przygotowaną na tip top, onieśmielał mnie ogrom:

  • wiedzy, którą muszę przyswoić,
  • narzędzi, których nie znam,
  • pojęć, których nie rozumiem.

Początkowe spotkania z kolegami po fachu przypominały moje pierwsze rozmowy o pracę w języku obcym. Te, podczas których gorliwie kiwasz głową i uśmiechasz się uprzejmie, próbując ukryć w ten sposób rosnące zażenowanie.

Podobnie czułam się w grupach dla podcasterów na Facebooku. Niby byłam wśród „swoich”, ale wciąż miałam wrażenie, że nawet otoczona pasjonatami audio nie do końca jestem u siebie. Że ja tu nie pasuję. Że nie mówię ich językiem.

Też tak masz? Nie przejmuj się, każdy kiedyś przez to przechodził 😉

Nawiasem mówiąc, aby oszczędzić innym tych wątpliwych wrażeń, w mojej książce „Podcast w biznesie” zamieściłam minisłownik, w którym w prostych słowach wyjaśniam wszelkie terminy, związane z podcastingiem.

GRUPY DLA PODCASTERÓW – JAK WYBRAĆ SWOJĄ

grupy dla podcasterów wing person

Jeżeli tak jak ja selektywnie podchodzisz do miejsc w sieci, z których chcesz czerpać wiedzę, zastanów się, czego tak naprawdę szukasz. Zanim dołączysz do wybranej grupy dla podcasterów, oceń swoje potrzeby.

Być może:

  • jesteś początkujący i szukasz informacji, od czego zacząć,
  • masz za sobą kilka produkcji i chcesz poszerzyć swoją wiedzę o nowe narzędzia,
  • interesuje Cię bardziej kreatywne podejście – słuchowiska, etiudy, reportaże, efekty dźwiękowe,
  • chcesz wykorzystać podcast jako narzędzie stricte biznesowe,
  • interesuje Cię podcast zagraniczny i trendy w innych krajach?

Jak widzisz, powodów i oczekiwań może być mnóstwo, gdzie zatem szukać inspiracji i odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Poznaj moich faworytów.

GRUPY DLA PODCASTERÓW – GDZIE WARTO ZAGLĄDAĆ

grupy na facebooku wing person

W zależności od tego, na jakim jesteś etapie i czego potrzebujesz, w sieci znajdziesz kilka wyjątkowych grup, do których warto dołączyć.

Moje top 3 miejsca, do których regularnie zaglądam:

1) Podkasting w Polsce (Borys Kozielski) – grupa zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych twórców, aczkolwiek mocno techniczna. Na pewno znajdziesz w niej fachowe wskazówki i odpowiedzi na skomplikowane pytania.

2) Podcast dla firm i freelancerów (Torba Reportera i Podcastera) – moje odkrycie tego roku. Stosunkowo świeża grupa, ale za to doświadczone i uznane w świecie radiowym prowadzące – dziennikarki-reportażystki Hanna Bogoryja-Zakrzewska i Katarzyna Błaszczyk. Jak tworzyć sceny radiowe? Jak nagrywać w terenie i szukać tematów do reportażu? W jaki sposób z kilku godzin nagrań wyselekcjonować prawdziwe perełki? To wszystko właśnie w tej grupie.

3) Buzzsprout Community – wielotysięczna społeczność podcasterów, producentów i fanów podcastów, zgromadzonych wokół platformy hostingowej Buzzsprout. Prawdziwe źródło wiedzy o podcastingu na całym świecie. Świetna dla osób, które myślą o rozszerzeniu zasięgów i chcą wprowadzić swoją audycję na rynek światowy.

A jeśli jesteś osobą aktywną i – w przeciwieństwie do takich introwertyków jak ja – lubisz zabierać głos w dyskusji, wskakuj na ClubHouse i dołącz do Klubu Fanów Podcastów Wojtka Strózika.

Jestem pewna, że w każdym z tych miejsc znajdziesz mnóstwo wskazówek inspiracji.

GRUPY DLA PODCASTERÓW – DOŁĄCZ DO MOJEJ SPOŁECZNOŚCI

Chcesz nagrywać podcast? Masz wiele wątpliwości, ale boisz się zapytać? Nie przejmuj się!

Masz prawo nie wiedzieć:

  • czym różni się miksowanie od masteringu (o ile w ogóle),
  • co to jest mikrofon z charakterystyką dookólną,
  • albo jak brzmi fachowa definicja kompresji dźwięku.

Ja też nie wiem wszystkiego. Wiem za to, jak wykorzystać te narzędzia w praktyce, żeby nagrać i zmontować wartościowy materiał dla moich słuchaczy.

I ty też się tego nauczysz.

Opowiadam o tym w podcaście, książce oraz w przestrzeni, którą stworzyłam z myślą o osobach takich, jak Ty – stawiających pierwsze kroki w podcastingu.

Jeżeli czujesz, że o Tobie mowa, dołącz do mojej grupy dla podcasterów! Założyłam ją, aby wspomóc Cię we wspaniałej przygodzie, jaką jest nagrywanie własnej audycji. Aby każdy, bez względu na poziom zaawansowania mógł dzielić się swoimi problemami, wspierać innych i szukać odpowiedzi na nurtujące pytania.

Dlatego śmiało! Dołącz, pytaj i dziel się wiedzą! Bez stresu, że czegoś nie rozumiesz – w końcu każdy z nas kiedyś zaczynał! 😉


biznesowe potyczki językowe

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli myślisz o własnym podcaście, zamów moją książkę „Podcast w biznesie”! Dołącz też do grupy FB „Podcast w biznesie – grupa wsparcia dla podcasterów”.

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo wsparcia w prowadzeniu social mediów – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *