zmiana zawodowa maxiedisc

Na samym szczycie panuje samotność. Tak zaczyna się opis stylu, który od lat wychodził mi w testach osobowościowych 16 Personalities wg Junga. Nie kłóciłam się z nim i – jak na sumienną introwertyczkę przystało – przyjęłam to z ulgą. W końcu miałam wytłumaczenie na to, dlaczego nie odnajduję się w zespołach. Tyle tylko, że po prawie 2,5 latach pracy na swoim miałam trochę dość samotności i oczekiwałam od siebie nieco więcej, szczególnie w obszarze biznesowym. Jak myślisz, czy da się oszukać naturę? Czy można wykorzystać wiedzę o talentach do świadomej pracy nad sobą? Czy zmiana zawodowa w zgodzie ze sobą jest możliwa? Posłuchaj mojego case study.

Na samym szczycie panuje samotność, a osoby o tym jednym z najrzadszych i najbardziej uzdolnionych strategicznie typów osobowości wiedzą o tym aż nazbyt dobrze (…) Jest więc im trudno znaleźć osoby myślące podobnie do nich, nadążające za ich niezmordowanym intelektem i niemal szachowymi manewrami.

16personalities.com ­

Tak brzmi krótki opis Architekta – osobowości, z którą mierzę się od początku mojej kariery zawodowej. Architekci to wybitni stratedzy, ale też osoby, którym trudno jest nawiązać relacje z innymi. A co dopiero działać w zespole! Dodaj do tego naturę introwertyka i styl myślenia badacza i mikstura na biznesowego samotnika gotowa!

Tyle tylko, że mnie to nie urządzało i postanowiłam coś zmienić. Jak? Wykorzystując wiedzę o moich wrodzonych talentach!

 

ZMIANA ZAWODOWA – OD CZEGO JĄ ZACZĄĆ?

zmiana zawodowa wing person

Jestem zwolenniczką status quo i jasnych, powtarzalnych procedur. Nie lubię: 

  • zmian,
  • chaosu,
  • wychodzenia ze strefy komfortu,
  • braku zasad i precyzyjnych wytycznych.

Dla przedsiębiorców, którzy ze mną pracują, jest to idealne rozwiązanie – ponieważ umiem zaprowadzić porządek w ich działaniach. Dla mnie z kolei jest to zmora – bo nie potrafię odpuścić i działać inaczej niż „by the book”.

Kiedy rok temu po raz pierwszy zapragnęłam zmiany zawodowej, nie miałam pojęcia, jak się za to zabrać. Od wielu osób słyszałam, że mam kompetencje project managera i umiem łączyć ze sobą ludzi. Na etacie budowałam skuteczne, zgrane zespoły i potrafiłam nimi zarządzać. Ale kłóciło mi się to z introwertyzmem i talentami. 

  • 16 Personalities,

  • Gallup,

  • DISC,

  • FRIS…

Według każdego z tych narzędzi jestem indywidualistką, która samodzielnie dąży do realizacji celów. To gdzie tu przestrzeń na zespół? Gdzie praca project managera?

Pierwsza próba zakończyła się fiaskiem – owszem, umiałam w zadania i pilnowanie terminów, ale kompletnie nie odnalazłam się w zespole klienta. Na samą myśl o cotygodniowych spotkaniach trzęsły mi się ręce.

Nie chciałam jednak odpuszczać. Postanowiłam podejść do sprawy mądrzej i od innej strony. Inspiracją był dla mnie odcinek podcastu Karoliny Brzuchalskiej „Co we freelansie piszczy” – Talenty Gallupa – czy człowiek może się zmienić?

 

ZMIANA ZAWODOWA – POZNAJ SWOJE MOCNE STRONY

maxiedisc mocne strony

W styczniu podjęłam decyzję, że zaczynam intensywną pracę nad sobą. Jak przystało na niebieskiego badacza, zaczęłam od planu: 

  • Krok 1 – poznaj swoje mocne strony – test MaxieDISC;
  • Krok 2 – poznaj obszary do zmiany – sesja objaśniająca MaxieDISC;
  • Krok 3 – naucz się rozumieć style działania i komunikować z nimi – certyfikacja MaxieDISC;
  • Krok 4 – praktyka i działania u nowych klientów;
  • Krok 5 – pogłęb wiedzę o sobie i innych w zespole – szkolenie FRIS.

Całość od kroku pierwszego do pierwszej współpracy jako PM zajęła mi 4 miesiące. A potem kolejne pół roku na wdrożenie zdobytej wiedzy i kompetencji w praktyce. Co się zmieniło przez ten czas?

 

ZMIANA ZAWODOWA – WYKORZYSTAJ MOC TALENTÓW

 

Właśnie zakończyliśmy kilkutygodniową kampanię sprzedażową u moich klientów. Jako PM:

  • czuwałam nad sprawnym przebiegiem całego projektu,
  • odpowiadałam za kontakt z członkami zespołu i podwykonawcami,
  • prowadziłam odprawy i spotkania indywidualne,
  • wspierałam zespół techniczny,
  • dbałam o płynny przepływ materiałów i informacji.

Po zakończeniu działań usłyszałam od klientek, że to najlepiej zorganizowana kampania, jaką prowadziły i o nic nie musiały się martwić. I oczywiście jest to zasługa całego zespołu, ale również mój wielki sukces jako koordynatora wszystkich działań.

 

Po kampanii postanowiłam powtórzyć test 16 personalities – dokładnie rok od poprzedniego. I wiesz, co mi wyszło?

Logistyk! 

Praktyczny i skupiony na faktach indywidualista, którego niezawodności nie da się podważyć. Logistyków definiują cechy takie jak uczciwość, praktyczna logika i niestrudzone poświęcenie, co sprawia, że osoby te są prawdziwą ostoją wielu rodzin i organizacji podtrzymujących tradycje, zasady i normy, takich jak kancelarie prawe, organy regulacyjne czy wojsko. Osoby o typie osobowości Logistyka chętnie przejmują odpowiedzialność za swoje działania i są dumne ze swojej pracy – gdy dążą do osiągnięcia wyznaczonego celu, nie szczędzą czasu i energii na wykonanie każdego istotnego zadania dokładnie i cierpliwie.

16personalities.com

 I wiesz, co jest najciekawsze?

Że zmieniłam swój typ osobowości, zachowując jednocześnie mój styl działania. Nauczyłam się wykorzystywać kluczowe talenty tak, aby pomogły mi osiągnąć wymarzoną pracę i skutecznie działać w zespole.

 

Wiedza o naszych stylach zachowań to potężne narzędzie. A ja wiem, jak z niego skorzystać, aby działać lepiej i w zgodzie ze sobą. Chcesz pracować w ten sposób? Daj znać!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM