Przygotowujesz się do pierwszego wywiadu? Zastanawiasz się, o czym warto pamiętać? A może pierwsze próby masz już za sobą i nie jesteś zadowolony z efektów? Niestety! Kwestie techniczne spędzają sen z powiek wielu początkującym podcasterom. Już sam fakt, że oprócz nas w odcinku pojawi się drugi rozmówca, potrafi dodać dreszczyku emocji. A jeśli do tego pojawiają się problemy z siecią, stres gwarantowany. Jak temu zaradzić? Dziś zdradzę Ci 4 tricki, które uratują Twój wywiad z gościem.

Przytrafiło Ci się to? Masz świetnego gościa, inspirującą rozmowę, ale materiał szlag trafił? Zdradzę Ci, że każdy z nas to przeżył przynajmniej raz!

  • pogłos,
  • szumy i trzaski,
  • nakładające się ścieżki,
  • problemy z siecią…

To tylko niektóre rzeczy, które mogą pójść nie tak, kiedy nagrywasz wywiad z gościem online. Dlatego zanim przystąpisz do kolejnego nagrania, zadbaj o kilka kluczowych elementów.

WYWIAD Z GOŚCIEM – ZADBAJ O KOMFORT ROZMÓWCY

komfort gościa wywiad wing person

Do nagrania tego odcinka zainspirowała mnie rozmowa, którą nagrałam do poprzedniego odcinka podcastu, czyli wywiad z Jackiem Radziejewskim. Bo o ile w teorii wszystko mieliśmy ustalone, praktyka postanowiła spłatać nam figla 😉 Na szczęście mój gość też jest podcasterem, więc dość szybko zapanowaliśmy nad sytuacją. Ale o tym za chwilę.

Zanim w ogóle umówisz się na nagranie, solidnie przygotuj się do tego spotkania. O czym warto pamiętać? Nie tylko o wnikliwym researchu, ale również o przygotowaniu Twojego gościa:

  • Prześlij mu wcześniej pytania, żeby miał szansę się z nimi zapoznać.
  • Poproś wcześniej o BIO, zdjęcie i linki do jego mediów społecznościowych.
  • Dowiedz się, z jakiego sprzętu będzie korzystał.
  • Wyjaśnij, jak działa program, na którym będziecie nagrywać.
  • Ustal, czego nie robić podczas nagrania, jakich dźwięków i gestów unikać.

Taką przykładową instrukcję dla gościa zawarłam w mojej książce „Podcast w biznesie”.

Szczegóły ustalone? To świetnie, przejdźmy do działania!

WYWIAD Z GOŚCIEM – JAK NIE ZEPSUĆ NAGRANIA

jak nie zepsuć nagrania

Wywiad z gościem zazwyczaj nagrywam za pomocą programu online. Najpopularniejsze z nich to Zencastr i Cleanfeed, aczkolwiek każdy ma swoje za uszami. Za to zdecydowanie odradzam wynalazki typu Zoom czy Skype.

Niestety, nawet najlepszy program online może Cię zawieść, o czym przekonałam się podczas rozmowy z Jackiem. Nasz Cleanfeed wyłączył się bez przyczyny w 45 minucie nagrania! Na szczęście nigdy nie nagrywam bez planu B i Tobie też nie polecam, aby stawiać wszystko na jedną kartę.

Co zatem zrobić, aby uratować nagranie? A w sumie zabezpieczyć się przed taką sytuacją?

OTO MOJE 4 TRICKI:

1)Podłącz słuchawki – nawet jeśli nie jesteś w stanie siebie słuchać, podłącz je do komputera, unikniesz pogłosu!

2) Wycisz ścieżkę rozmówcy – nie ma gorszego koszmaru dla edytora niż ręczne wyciszanie ścieżek rozmówców w nagraniu, zwłaszcza, jeśli mówią jednocześnie.

3) Usuń źródła hałasu – w tym zwierząt i domowników 😉

4) Nagraj ścież lokalnie i poproś o to samo gościa – czyli na swoim komputerze, na przykład w Audacity.

To właśnie te cztery elementy sprawiły, że moja rozmowa z gościem tydzień temu ukazała się na kanale i nieskromnie powiem, że to prawdziwa petarda, również pod względem technicznym.

To co, gotów, aby stworzyć swój pierwszy wywiad? Do dzieła!


Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli myślisz o własnym podcaście, to zamów moją książkę „Podcast w biznesie”! Dołącz też do grupy FB „Podcast w biznesie – grupa wsparcia dla podcasterów”.

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo wsparcia w prowadzeniu social mediów – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM