stres w pracy maxiedisc

Jak reagujesz na stres w pracy? Skupiasz się na działaniu czy raczej zamykasz się w sobie? Unikasz odpowiedzialności czy odważnie dążysz do rozwiązania problemu? A może wpadasz w histerię, gdy sytuacja Cię przerasta? Sposób, w jaki zachowujemy się w sytuacjach stresowych, jest wdrukowany w nasz styl myślenia. Jak poznać, z którym stylem masz do czynienia? Co zrobić, by pomóc współpracownikom lub klientom wybrnąć z nerwowej sytuacji? No stress! Pomogę Ci w tym ja i MaxieDISC!   

Pamiętam to jak dzisiaj. Stałam za drzwiami i modliłam się, aby to wszystko się skończyło:



  • szarpanie za klamkę,
  • ciągłe pretensje,
  • niewygodne pytania.



Ile jeszcze trzeba czekać?
 Po co pani tu siedzi?
 Gdzie jest ta pani, która cokolwiek wie?



Tak wyglądały moje początki na etacie. Błyskawiczny onboarding, morze wiedzy do ogarnięcia i szybki skok na głęboką wodę.
 Gdyby wtedy ktoś mi powiedział, w jaki sposób rozmawiać z klientami, uniknęłabym wiele stresu.



Gdybym wiedziała, że każdy z nas ma określony styl komunikacji, byłoby mi łatwiej odczytywać potrzeby i szukać rozwiązań. Oraz zapanować nad swoimi emocjami.

Stres w pracy to nie wymysł rozhisteryzowanych wysokowrażliwców, a zjawisko, na które wpływa szereg czynników – ludzi, zadań, warunków, w jakich się znaleźliśmy. Wszystkie te elementy łączy jedno – dopasowanie pracy do naszego stylu zachowań (lub brak tego dopasowania).

STRES W PRACY – SKĄD SIĘ BIERZE

przyczyny stresu w pracy maxiedisc

Nie zamierzam opowiadać Ci o psychologicznych aspektach stresu ani odkrywać Ameryki pisząc o presji czasu czy wymagających przełożonych. Myślę, że to wszystko już wiesz Są to również czynniki zewnętrzne, na które zazwyczaj nie masz wpływu. Przynajmniej w danym momencie.

Zdradzę Ci jednak pewną rzecz, która być może zmieni Twoje spojrzenie na własną pracę, zadania, które wykonujesz czy też kolegów z zespołu. Otóż:

Praca w stresie oznacza, że zadania, które wykonujesz lub warunki, w jakich to robisz, nie są dopasowane do Twojego naturalnego stylu myślenia. Innymi słowy, nie są zgodne z Tobą! Ponieważ człowiek, który działa w zgodzie ze sobą, nie odczuwa stresu, zmęczenia czy frustracji. Jest sobą i jest mu z tym dobrze.

Dlatego tak ważne jest, aby poznać swój styl i wykorzystać tę wiedzę w życiu zawodowym. I nie tracić energii na działania, które zamiast sprawiać nam frajdę, prowadzą do wypalenia zawodowego.

 

JAK REAGUJĄ NA STRES POSZCZEGÓLNE STYLE

reakcje na stres maxiedisc

Chcesz szybko rozpoznać, z jakim stylem masz do czynienia? Wyprowadź go z równowagi! 😉 Dlaczego? Ponieważ w stresie, w nerwach wracamy do „ustawień systemowych”, czyli sięgamy po te zachowania, które są dla nas najbliższe! Serio!

 

Jak reagują na stres osoby o poszczególnych stylach MaxieDISC?

  • Czerwony – szybko wpada w złość i szybko z niej wychodzi. Błyskawicznie rozładowuje emocje, co pomaga mu oczyścić umysł. Niestety, trochę gorzej mają osoby, które znajdują się wtedy w pobliżu.
  • Żółty – również szybko wpada w wysokie emocje, często histerię, ale trudniej mu nad nimi zapanować. Często dramatyzuje, „przeżywa” i wyolbrzymia sytuację, nawet gdy reszta już dawno przeszła nad sytuacją do porządku dziennego.
  • Zielony – bardzo długo dusi emocje w sobie, ale gdy w końcu pęknie, wyrzuci z siebie emocje i frustrację z kilku ostatnich miesięcy. Ten styl jest również najbardziej podatny na stres i nie lubi wychodzić ze swojej strefy komfortu.
  • Niebieski – nie poznasz, że coś go wzburzyło, dopóki sam Ci o tym nie powie. Na jego twarzy nie dostrzeżesz żadnych emocji, które świadczyłyby o tym, co przeżywa w środku.

STRES W PRACY – OPANUJ GO Z MAXIEDISC

Wiedząc, w jaki sposób reagują na stres poszczególne style, możesz:

  • Przewidywać reakcje innych i zapobiegać konfliktom w zespole,
  • Wyciszać spory, gdy już do nich dojdzie,
  • Lepiej rozumieć innych i usprawnić komunikację,
  • Zapanować nad własnym stresem i rozumieć, co go wywołuje.

Pamiętaj, że długotrwała praca w stresie, niezgodna z Twoim stylem zachowań, może powodować frustrację, przemęczenie, wypalenie zawodowe, a w skrajnych przypadkach – poważne choroby!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

INSTAGRAM