podcast z gościem wing person

Podstawy podcastowania masz już za sobą, a nagrania solo nie wywołują już gęsiej skórki? To świetnie! Czas, aby pomyśleć o wywiadzie, czyli o kolejnym formacie, który zwiększy atrakcyjność Twoich odcinków i zachęci słuchaczy do kontaktu z Twoją marką. Jak przygotować się do podcastu z gościem? O czym pamiętać podczas nagrania w duecie? I jak zadbać o komfort Twojego rozmówcy, żeby Wasze spotkanie zaowocowało wartościowym materiałem? 

Zanim zaczęłam nagrywać Biznesowe Potyczki Językowe, przeczytałam kilka książek na temat podcastowania. Wysłuchałam też wielu audycji, żeby poznać różne formaty podcastów i zdecydować, który wariant najbardziej mi odpowiada. 

O tym, jak się przygotować do pierwszego nagrania, opowiadałam w innym odcinku podcastu. Natomiast to, co szczególnie mnie zaciekawiło w przeczytanych książkach (oraz co usłyszałam od innych podcasterów), to fakt, że podcast z gościem rzekomo jest łatwiejszy. 

Czy faktycznie? 

Sama mam co do tego wątpliwości, zwłaszcza biorąc pod uwagę, ile czasu i energii trzeba poświęcić, żeby wyprodukować jeden odcinek w duecie. Jak opowiadał Wojtek Strózik w swoim podcaście „Rozwój Osobisty dla Każdego”, kompleksowe przygotowanie godzinnej audycji z gościem trwa nawet do 20 godzin!

Dla porównania, scenariusz, nagranie, montaż i wpis blogowy jednego odcinka Potyczek zajmuje mi średnio 4,5 godziny. 

A i sam fakt, że mam pełną kontrolę nad materiałem sprawia, że chętniej sięgam po format monocastu. Ale nie o nim chciałam Ci dzisiaj opowiedzieć.

PODCAST Z GOŚCIEM – WADY I ZALETY

podcast z gościem wing person

Nie da się ukryć, że odcinek nagrywany w duecie lub z gościem zwiększa atrakcyjność podcastu. Łatwiej nam w ten sposób utrzymać zaangażowanie odbiorcy i zwyczajnie uniknąć nudy. Bo słuchanie jednego głosu przez kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt minut bywa monotonne i bardzo często słuchaczom nie udaje się dobrnąć do końca nagrania. 

WADY

  • Czas – przygotowanie podcastu z gościem z założenia wymaga więcej pracy. Zanim dojdzie do nagrania, musisz wyszukać gościa, skontaktować się z nim i umówić dogodny termin. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza jeżeli oboje macie napięte grafiki.
  • Przygotowanie – sukces udanego wywiadu tkwi nie tylko w wyborze rozmówcy, ale też w Twoim przygotowaniu do nagrania. Wnikliwy research i obszerna lista pytań to absolutny must-have. Krótko mówiąc, zanim przystąpisz do rozmowy, musisz odrobić zadanie domowe.
  • Warsztat dziennikarski – w teorii podcast z gościem to nic trudnego, ot taka sesja Q&A w formie audio. Ale czy na pewno? No właśnie. To, czy Twój odcinek będzie dobry, w znacznym stopniu zależy od tego, jak poprowadzisz rozmowę, o co zapytasz, czy będziesz w stanie wyłuskać wartościowe informacje i sprawić, żeby wybrzmiały na nagraniu. 

ZALETY

  • Większa dynamika – dwa odrębne głosy są atrakcyjniejszą formą przekazu niż monolog i pomagają utrzymać energię – zarówno uczestników nagrania, jak i słuchaczy.
  • Inny punkt widzenia – goście dostarczają nowych treści do Twojej audycji. Ich unikalna perspektywa, spostrzeżenia, opinie i wskazówki mogą być wartościowym materiałem dla Twoich słuchaczy.
  • Łatwiejsza promocja – podcast z gościem zwiększa Twoje szanse na dotarcie do nowych odbiorców. Zwłaszcza jeżeli Twój rozmówca udostępni odcinek w swoich mediach społecznościowych, zachęcając tym samym swoją społeczność do kontaktu z Tobą i Twoją marką.


PODCAST Z GOŚCIEM – O CO ZADBAĆ PRZED NAGRANIEM

o co zadbać wing person

Twoje przygotowanie do wywiadu to jedno, ale zdradzę Ci sekret – chociażbyś wykopał niewiadomo jakie perełki na temat swojego gościa, na nic Ci się nie przydadzą, jeżeli nagranie będzie kiepskiej jakości lub Twój rozmówca zestresuje się i nie będzie w stanie skonstruować sensownego zdania. A do tego będzie energicznie gestykulować i szeleścić kartkami. Powiem krótko, nie o takie wrażenia akustyczne nam chodzi 🙂

Zadbaj więc nie tylko o własny warsztat, ale i o przygotowanie Twojego rozmówcy.

Jak to zrobić? 

  • Prześlij mu wcześniej pytania, żeby miał szansę się z nimi zapoznać.
  • Poproś wcześniej o bio, zdjęcie i linki do jego mediów społecznościowych. 
  • Dowiedz się, z jakiego sprzętu będzie korzystał.
  • Wyjaśnij, jak działa program, z którego będzecie korzystać.
  • Ustal, czego nie robić podczas nagrania, jakich dźwięków i gestów unikać. 
  • Stwórz instrukcję lub mail, w którym wyjaśnisz najważniejsze kwestie.

Taką przykładową instrukcję znajdziesz w mojej książce „Podcast w Biznesie”, której przedsprzedaż ruszy już za kilka tygodni!

Pamiętaj, że im lepiej przygotujesz gościa do nagrania, tym większa szansa, że z Waszej rozmowy powstanie prawdziwa petarda 🙂

PODCAST Z GOŚCIEM – POZNAJ MOJE TOP 3 WSKAZÓWKI

jak nagrać podcast z gościem wing person

1) Przełam lody – zadaj kilka łatwych pytań na początek, żeby zmniejszyć stres, który może odczuwać Twój gość. Im mniej poważne pytanie – tym lepiej!

2) Uważnie słuchaj swojego rozmówcy i reaguj na to, co mówi. Dopytuj. Nawet jeśli przygotowałeś kilkanaście czy kilkadziesiąt pytań, Wasz wywiad może pójść w zupełnie innym kierunku i to wcale nie jest nic złego.

3) Nie wyłączaj nagrania, dopóki faktycznie się nie pożegnacie/rozłączycie. Pod żadnym pozorem . Najciekawsze cytaty bardzo często padają w momencie, kiedy Twój gość się rozluźni, bo wie, że już po wszystkim.

I najważniejsze – nie zapomnij zapisać nagrania! 🙂

Oczywiście, to tylko kilka wybranych tricków, które warto stosować podczas nagrań. Więcej na ten temat piszę w książce „Podcast w Biznesie”, więc jeśli ciekawi Cię ten temat, myślę, że warto zapisać się na listę zainteresowanych 🙂

To co, gotów na swój pierwszy odcinek z gościem? Daj znać, jak Wam poszło!


podcast agnieszka papaj-żołyńska

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli myślisz o własnym podcaście, koniecznie zapisz się na listę zainteresowanych moją książką „Podcast w biznesie”!

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo Wirtualnej Asystentki – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *