montaż podcastów wing person

Masz świetny pomysł na podcast. I to taki, który nie tylko wzmocni Twoją pozycję eksperta, ale też pomoże Ci zbudować bliską relację z Twoim odbiorcą. Rozpisałeś scenariusz, zaplanowałeś odcinki i nawet opanowałeś stres przed mikrofonem (i w ferworze nie skasowałeś nagrania!). Pytanie brzmi, co dalej? Wiadomo, że trzeba to wszystko poskładać do kupy. Tylko jak to zrobić? Jak ogarnąć montaż podcastu? Czy da się to zrobić samemu? Jak opanować tę sztukę bez wielkich nakładów finansowych? I gdzie szukać wsparcia, kiedy któryś etap Cię przerasta? Posłuchaj.

Kiedy zaczynałam studia na dziennikarstwie radiowo-telewizyjnym, do głowy by mi nie przyszło, że jestem w stanie opanować realizację dźwięku. A mimo to okazało się, że edycja materiałów audio i montaż podcastów to jedne z tych zajęć, które nie tylko nie kłóci się z moim umysłem humanistki, ale też sprawia mi ogromną frajdę. I chociaż montażem dźwięku zajmuję się od niemal dekady, każdego dnia uczę się o nim czegoś nowego.

Dlatego wiem, z jakimi obawami mierzą się osoby, które myślą o tworzeniu własnych produkcji:

  • Czy poradzę sobie z montażem?
  • Nie stać mnie na wsparcie techniczne.
  • Skąd wiedzieć czy mój dźwięk jest w porządku?
  • Do czego służą te wszystkie efekty?
  • Czy kiedykolwiek opanuję te przyciski w Audacity?

Tylko że nie musisz korzystać z nich wszystkich.

Bardzo często wystarczy znajomość kilku podstawowych narzędzi, żeby stworzyć wartościowy produkt. Bo pamiętaj, że clue tego show jesteś Ty, Twoja wiedza, historia, którą chcesz opowiedzieć i wskazówki, którymi chcesz się podzielić.

MONTAŻ PODCASTÓW – O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ

montaż podcastów wing person

Jeżeli nie potrzebujesz zaawansowanego cięcia, łączenia wielu ścieżek dźwiękowych czy zaawansowanych machinacji na nagraniu, montaż podcastów nie jest skomplikowany i jesteś w stanie zrobić go sam.

O jakich elementach warto pamiętać?

  • Intro/Outro – możesz je zrobić bardzo łatwo w darmowej aplikacji, jak Anchor i wcale nie potrzebujesz do tego szczególnych kompetencji technicznych.
  • Trailer/Zajawka – materiały promocyjne również możesz wykonać w dedykowanym programie, jak na przykład HeadlinerApp.
  • Kompresja dźwięku – kompresor to urządzenie, które – najprościej mówiąc– reguluje poziomy nagrania. Czyli niczym pokrętło na magnetofonie ścisza poziom nagrania, gdy zaczyna ono wchodzić w zbyt wysoki rejestr i ugłaśnia bardzo ciche, słabo słyszalne dźwięki. Dzięki kompresji możemy poprawić odsłuch nagrania czy ścieżki. Sprawiają ona, że dźwięk jest bardziej zwarty, mocniejszy i okrągły.
  • Redukcja szumów – czyli w moim przypadku szum lodówki czy odgłos spożywania kocich chrupek 🙂
  • Normalizacja głośności – według standardów dla podcastów, głośność przy mono powinna wynosić -19 LUFS, a przy stereo – 16 LUFS. Można to oczywiście ustawić ręcznie, ale przydają się też programy i wtyczki, które robią to za nas (jak Levelator dla tych, którzy montują na Maku).
  • Ściszenie/zgłośnienie na przejściach.

I na koniec pamiętaj, że samo zapisanie projektu nie wystarczy. Musisz wyeksportować swój materiał, najlepiej z największą jakością.

A jeżeli potrzebujesz dodatkowej ściągi, żeby nie zapomnieć, o jakie elementy warto zadbać, kiedy przygotowujesz własny podcast, skorzystaj z mojej checklisty!

MONTAŻ PODCASTU – CO ZROBIĆ, GDY MASZ OGRANICZONY BUDŻET?

budżet na podcasty wing person
  • Darmowe tutoriale na YouTube – polecam zwłaszcza przy krótkich wskazówkach. Sama korzystam bardzo często, jeżeli jakaś rzecz nie daje mi spokoju i szukam rozwiązania na szybko.
  • Jak zrobić podcast tutoriale Krystiana to prawdziwa perełka i sporo praktycznej wiedzy w jednym. Warto zajrzeć, korzystać i uczyć się od najlepszych z branży. Zwłaszcza jeżeli sami chcą się tą wiedzą dzielić.
  • Grupy tematyczne na FB – najlepszy jest zawsze kontakt z żywym człowiekiem, który wytłumaczy Ci, co i jak, czasami wręcz „łopatologicznie” 🙂
  • Grupy i fora zagraniczne – rewelacyjna sprawa. Nie tylko szlifujesz język, poznajesz podcasterów z całego świata, ale też jesteś na bieżąco z trendami z najróżniejszych zakątków świata.
  • Kursy na Udemy – tanie i łatwodostępne.
  • Podcasty o podcastach – na przykład taki, jaki prowadzi Buzzsprout, pełen praktycznej wiedzy i smaczków dla osób, które chcą być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje w podcastowym świecie.

Czy widzisz, jak wiele możliwości otwiera przed Tobą dostęp do sieci? Tak naprawdę nauczyć można się wszystkiego. Pytanie tylko, czy jest Ci to potrzebne?

Mam kilku klientów, którzy potrafią zmontować swoje treści samodzielnie. I sami się tego nauczyli! Co nie zmienia oczywiście faktu, że po pewnym czasie postanowili oddelegować mi większość czynności związanych z preprodukcją i postprodukcją. Ale to już zupełnie inna historia.


podcast agnieszka papaj-żołyńska

Podobał Ci się ten artykuł? Zostaw komentarz albo poleć go osobie, która może skorzystać z zawartych w nim wskazówek.

Jeżeli chcesz posłuchać innych odcinków podcastu „Biznesowe Potyczki Językowe”, zajrzyj do zakładki PODCAST lub zasubskrybuj mój kanał na Spotify.

Zapraszam Cię też na mój FANPAGE.

A jeśli interesuje Cię temat komunikacji językowej, transkrypcji, podcastów, szukasz tłumacza, copywritera albo Wirtualnej Asystentki – skorzystaj z bezpłatnej konsultacji i przekonaj się, w jaki sposób mogę wesprzeć Twój biznes!

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. KARIERA JĘZYKOWA – 5 WYBORÓW, KTÓRE UKSZTAŁTOWAŁY MOJE ŻYCIE ZAWODOWE - Wing Person - Podcasty, Transkrypcja, Tłumaczenia - […] z tych zmian jest lekki rebranding i specjalizacja moich usług w kierunku edycji dźwięku, obsługi zagranicznych klientów i tworzenia…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *