Prowadzisz biznes online, budujesz markę, pokazujesz się w sieci. Być może jesteś lektorem, nagrywasz kurs albo udzielasz korepetycji. A może po prostu przez wiele godzin w tygodniu uczestniczysz w różnych spotkaniach. Moje pytanie brzmi, czy Twój głos Cię wspiera? Czy jest Twoim sojusznikiem w biznesie i dodaje pewności siebie? Buduje wizerunek na równi z dopracowaną komunikacją? A powinien! Emisja głosu to nie tylko przedmiot na studiach dziennikarskich. Dowiedz się jak i dlaczego warto nad nią pracować!
W ostatnich miesiącach uczestniczyłam w licznych warsztatach, szkoleniach i spotkaniach z innymi przedsiębiorcami. Charakter mojej pracy zrobił się bardzo „mówiony” – zebrania zespołu, konsultacje DISC, zjazd integracyjny z nowym klientem – dawno nie musiałam tyle korzystać z głosu. A przecież na co dzień jest on moim narzędziem pracy.
I przyznam Ci, że gdybym od lat nie nagrywała podcastu, nie rozgrzewała aparatu mowy, nie trenowała dykcji i intonacji, pewnie szybko bym odpadła. Nie bez znaczenia są też codzienne czytanki lektur dla sześciolatków – o ile można do nich zaliczyć Harry’ego Pottera 😉
Rzecz w tym, że emisja głosu towarzyszy mi na co dzień. Pomaga utrzymać głos w ryzach i zwiększyć pewność siebie. Sprawia, że lepiej mnie słychać, mimo że nie mam przebojowego charakteru. I że inni chcą słuchać.
„Pani Agnieszko, uwielbiam słuchać, jak Pani opowiada! To pewnie przez te podcasty”.
Takie słowa usłyszałam niedawno od rozmówczyni. I był to miód na moje serce, bo pracuję nad tym od lat. I chciałabym pokazać Ci, dlaczego warto.
PRACA GŁOSEM – CZY KOBIETY MAJĄ TRUDNIEJ?
„Nie mam radiowego głosu”.
„Nikt mnie nie słyszy”.
„Mam piskliwy głos”.
„Wstydzę się mówić głośno”.
„Zbyt szybko łapie mnie chrypka”.
„Nie wiem, jak się przygotować.
Takie zdania słyszę od wielu kobiet. Kobiet, które:
- często pracują we własnym biznesie lub na wysokich stanowiskach,
- na co dzień posługują się głosem, jako narzędziem pracy,
- tworzą treści dla klientów,
- prowadzą zajęcia czy korepetycje.
I nie tylko!
I chociaż mają wiedzę, kompetencje i talent do dzielenia się wiedzą – nie mają pojęcia, jak robić to lepiej i skuteczniej.
Dlaczego to takie istotne?
Bo kobiety z natury mają trudniej! Nasze głosy są wyższe, sprawiają, że nas nie słychać, wydajemy się niepewne, czasami wręcz infantylne. A to przecież bzdura, prawda?
Dlatego właśnie uważam, że warto ćwiczyć swój głos! Warto popracować nad jego brzmieniem, intonacją, dykcją. Pomoże Ci to nie tylko lepiej docierać do odbiorców, ale zwiększy też pewność siebie i sprawi, że inni uwierzą w to, co masz im do powiedzenia. A przede wszystkim usłyszą i będą chcieli słuchać.
EMISJA GŁOSU – DO CZEGO MOŻE CI SIĘ PRZYDAĆ?
Nauczyciele, dziennikarze, szkoleniowcy, podcasterzy – to tylko wybrane osoby, które mogą skorzystać dzięki regularnym ćwiczeniom nad swoim głosem. A tak naprawdę każdy przedsiębiorca powinien trenować swój aparat mowy.
Do czego może Ci się to przydać?
- Korepetycje,
- kursy video,
- praca w zespole,
- kierownicze stanowisko,
- budowanie marki,
- szkolenia stacjonarne i online.
Ta lista jest oczywiście zdecydowanie dłuższa. Co byś do niej dopisał?
A jeśli chcesz już dziś zacząć ćwiczyć swój głos, zacznij od codziennej rozgrzewki!
A poza tym przed nagraniem lub pracą z głosem:
- pij dużo płynów, najlepiej letniej wody z cytryną,
- unikaj kawy i napojów gazowanych,
- nie jedz słodyczy,
- zjedz coś, co dostarczy Ci dużo energii,
- zrób kilka pajacyków lub zatańcz do ulubionej piosenki,
- weź kilka głębszych oddechów,
- wyprostuj się,
- uśmiechnij się – to słychać 😉
0 komentarzy